Projekt ławka

Jak to w każdej większej firmie zdarza się, że testerzy „siedzą na ławce”. Innymi słowy: projektu nie ma i póki co nie będzie. Co wówczas robić, gdy musimy siedzieć 8h w pracy bez konkretnych zadań? Możliwości jest klika:

Self learning:

Czyli to, co właściwie powinniśmy robić. Testowanie jest olbrzymim obszarem więc każdy powinien znaleźć tutaj coś dla siebie. Frontend, Backend, aplikacje mobilne, wydajność, bezpieczeństwo itp. Tematów można by mnożyć. Minusy? Ileż można!? Dzień, dwa, tydzień nauki bez przerwy? Każdy by oszalał. Ponadto czas upływa powoli…bardzo powoli. Gdy praca do wykonania jest konkretna, wówczas czas zdaje się płynąć szybciej.

Granie w gry:

Opcja niebezpieczna, lecz kusząca. Szefowie raczej nie będą patrzeć przechylnym okiem, ale z drugiej strony, gdy w biurze jest 100 osób, to wówczas nie tak łatwo wyizolować tę, która nic nie robi. Ponadto gry rozwijają. Artykułów na ten temat też jest dość sporo. Zresztą, nie trzeba grać w gry na konsoli, zawsze są planszówki.

Work from home:

Ma sens. Skoro I tak się uczę, to czemu nie uczyć się z domu, gdzie rozpraszaczy jest dużo mniej. Warunki bardziej sprzyjają a i baza wiedzy bywa większa. Pytanie, czy ten czas pracy z domu na pewno poświęcimy rzeczywistej nauce.

Retrospektywa i porządki:

Skończyliśmy projekt, nie mamy nowego, ale może jednak warto podsumować nasze dotychczasowe dokonania. Zawsze znajdzie się obszar, w którym coś nam nie poszło, gdzie moglibyśmy cos poprawić. Warto więc zrobić porządek zarówno w dokumentacji jak i na biurku.

Oglądać YouTube:

Ilość filmów z kotami wystarczy nam na długie miesiące siedzenia na ławce. Może i nic się nie nauczymy, za to będziemy szczęśliwi. Zresztą, nie tylko koty są w internetach.

Załatwiać rzeczy prywatne:

Trzeba zrobić przelew, opłacić rachunki, zamówić prezenty, pojechać przypilnować malarza itp. Brzmi znajomo? To codzienność tych, którzy nie mają projektu. Niech kwestią naszego sumienia pozostanie jak bardzo będziemy chcieli wykorzystywać firmę do własnych potrzeb.

Zmienić pracę:

Nic tak nie demotywuje jak monotonia. Gdy czas spędzony na ławce jest zbyt długi, czasem warto po prostu poszukać innej pracy. Krok drastyczny, ale czasami konieczny.