Radość z testowania

   Co sprawia, że codziennie rano z uśmiechem na twarzy przychodzimy do pracy? Co jest powodem, dla którego po raz nasty odpalamy aplikację, którą znamy od podszewki i dalej jesteśmy w stanie jej używać? Jaki jest czynnik przemawiający za tym, że nasza praca, praca testerów jest wciąż ciekawa i wyzywająca?

   Wiem! To na pewno jest kawa w biurze! Jej smak i zapach sprawiają, że z pełną werwą siadamy przed komputerem, odpalamy API i z radością wysyłamy kolejne POSTy i GETy!

No jednak nie. Kawa jest bardzo ważnym czynnikiem w wytwarzaniu oprogramowania (Coffee driven development) ale czy na pewno to jest to, co nas napędza? Czy bez kawy dalej nie bylibyśmy w stanie znajdywać błędy i dbać o jakość?

   To w takim razie to muszą być ludzie! Dobra atmosfera, ciekawe rozmowy w kantynie, przekomarzania i narzekania – to jest to!

Dobrze się pracuje w miłym towarzystwie. Co do tego nie ma żadnej wątpliwości. Jednak czy w takim razie nie bylibyśmy w stanie pracować zdalnie, mając do dyspozycji tylko własną osobę? Czy nie jest tak, że właśnie w dni, gdy większość biura jest pusta i nikt nam nie przeszkadza, jesteśmy najbardziej produktywni?

   Ha! Nie pozostaje nic innego jak pieniądze! To one napędzają nasze łodzie. Tylko dzięki nim i stabilności pracy jesteśmy tacy dobrzy w tym co robimy!

Naprawdę? A jakby z dnia na dzień zarobki spadły o połowę to zrezygnowałbyś tak z dnia na dzień? Porzucił testowania i zajął się czymś innym, tylko dlatego, że „hajs się niezgadza”?

   OK, przemyślałem to raz jeszcze. Co naprawdę mnie napędza to wyzwania. To, że mogę wysilić szare komórki i kreatywnie wymyślić kolejny scenariusz, na który wcześniej nikt nie wpadł. 

TAK! Dla mnie to też jest to. Ta satysfakcja, że znalazłeś coś już na etapie analizy wymagań, przez co zaoszczędziłeś dużą ilość pieniędzy klienta. To uczucie, gdy widzisz, że miałeś rację i klient dziękuję Ci za to co zrobiłeś. Ta radość, kiedy Twój pomysł okazał się zbawienny i dzięki temu aplikacja mogła wejść na produkcję. Ta pokora, kiedy jednak się pomyliłeś, dzięki czemu nauczyłeś się czegoś nowego i stałeś się lepszym w tym, co robisz. To jest to co sprawia, że chętnie wykonuję swoją pracę. To sprawia, że czuję radość z testowania.

A co Tobie w tej pracy sprawia radość?